Vážený pane velvyslanče Hynku Kmoníčku, Česká republika a Vietnam vždy kladou důraz na rozvoj tradičního vztahu mezi oběma stranami. V roce 2025 obě země slaví 75 let od navázání diplomatických vztahů. Mohl byste prosím zhodnotit vývoj bilaterálních vztahů mezi Českou republikou a Vietnamem v posledních letech?
Odpověď: Je pravda, že jsme jedním ze čtyř států na světě, které mají s Vietnamem nejdelší bilaterální diplomatickou historii, a proto se zaměřím jenom na pár posledních let. Historicky tato relace prošla svými vzestupy a pády. Dá se však říct, že v posledním desetiletí jsme se přiblížili jednomu z těch vrcholů. Měli jsme tu v několika posledních letech na návštěvě v Hanoji takřka polovinu české vlády. Organizovali jsme tu návštěvu premiéra a předpokládáme, že vietnamské návštěvy v Praze v příštím roce budou rychle následovat i vzhledem k tomu, že slavíme ono 75.výročí. Na té relaci je nejcennější to, že to není relace mezi vládou a vládou, ale že je to skutečně vztah dvou společností, které k sobě mají překvapivě velmi blízko i přes to, jaká vzdálenost je dělí. Vietnamec je pro občana České republiky první a často jediný Asiat, kterého v životě uvidí. Česko tady ve Vietnamu je také velmi známou entitou, kterou není třeba lidem na ulici představovat. To je ten naprosto nejcennější kapitál, o který musíme pečovat i nadále. Je krásné, když spolu státy podepisují všemožná memoranda a dohody, ale ta jsou jenom předpokladem k tomu, aby se lidé obou států navzájem poznali tak dobře, jak se povedlo nám díky naší diplomacii tady v Hanoji a díky pobytu vietnamské komunity v České republice. Ta je dnes již naprosto integrální a asimilovanou součástí České republiky a její budoucnosti.
Česká republika je první zemí v Evropě, která uznala vietnamskou komunitu za etnickou menšinu v ČR – To je základní podmínka, která přispívá k posílení vztahů mezi oběma zeměmi a dvěma národy. Jak pan velvyslanec hodnotí integraci s hostitelskou zemí a pozitivní přínos k prosperitě a blahobytu České republiky?
Odpověď: Když u nás v tehdejším Československu vietnamská komunita začínala s oněmi 100 dětmi, které přijely do Chrastavy v roce 1956, tak by si zřejmě nikdo nevsadil na to, že to bude právě vietnamská komunita z daleké Asie, která bude čtvrtým největším etnikem v dnešní České republice, a která bude sloužit jako modelový příklad integrace do české společnosti. To je naprosto nezvyklý fenomén, který ještě nebyl úplně vědecký zpracován, takže vám mohu dát jenom svůj amatérský názor na to, jak k tomu došlo. Je v tom kus odvedené práce na obou stranách. Češi se právě na vietnamské komunitě začali učit, jak být otevřený vůči kulturám, které jsou jim zdánlivě velmi cizí a jak z nich objevovat to, co je nám naopak velmi blízké. Vietnamská komunita je velmi dobře zorganizovaná. Podle mého názoru právě to bylo klíčovým prvkem jejich integrace, protože včas pochopila, co od ní většinová česká komunita očekává a hlavně si dokázala najít svojí vlastní niche, kde bude nenahraditelnou součástí českého života. Vietnamská komunita se již na začátku přesně rozhodla, co s námi většinovými Čechy sdílet bude a co ne. Prostě kolik toho ještě zvládneme z Asie pochopit a přesně to nám dokázala naservírovat. Díky tomu už každý z nás má svojí vietnamskou večerku, kam pravidelně chodí, každý má své vietnamské nebo částečně vietnamské přátele a mnoho z nás jezdí do Vietnamu zcela pravidelně na dovolenou. Ale jsou samozřejmě součásti tradičního vietnam- ského života, kam se Češi nepouštějí většinou ani sami a ani je tam nikdo na vietnamské straně nepotřebuje. Třeba pohřební rituály by nám byly opravdu cizí při porovnání mezi českou a vietnamskou kulturou. Ale jestli Češi a Vietnamci mají něco společného, tak je to smysl pro ironický popis situace, což není úplně to samé jako humor. Já poměrně obtížně třeba hledám nějaký vietnamský vtip, který by se dalo přeložit do češtiny. Kdybyste nějaký znal, dejte mi vědět.
Strana a stát Vietnam vždy tvrdí, že vietnamská komunita v zahraničí je nedílnou součástí vietnamské etnické komunity. Jak hodnotíte přínos vietnamské komunity v České republice v minulosti a současné česko-vietnamské komunity v podpoře vztahů mezi oběma zeměmi, zejména v oblasti obchodu, kultury a vzdělávání?
Odpověď: Jednou z věcí co mají Češi a Vietnamci společné, je existence výrazné etnické komunity v diaspoře v zahraničí. Vietnamci někdy ani netuší, že více než milion Čechů nebo jejich potomků žije ve Spojených státech. Nebo že podobně velké komunity máme v Austrálii, v Kanadě nebo v Jižní Africe. A samozřejmě český stát se také snaží o to, aby vztah s těmito komunitami byl co nejbližší a oběma stranám co nejprospěšnější. Takže není žádného divu, že se vietnamská strana snaží udržet co nejlepší kontakty s vlastními vietnamskými komunitami v zahraničí. Vietnamská společnost je navíc společností velmi rodinného typu, takže to, že se část rodiny přestěhuje někam jinam, sounáležitost a vztahy v rodině obvykle příliš nenaruší. Prostě je to ta samá rodina jenom s jiným místem pobytu.
Pro Vietnamce jsou rodinné vazby asi tím nejdůležitějším na světě a jsou podle mě dokonce i pevnější, než jakékoli jiné vazby, ať už politické příslušnosti nebo vazby k nějakému určitému státu. Rodina je prostě pro Vietnamce to úplně základní, proto není ani natolik překvapivé, že části vietnamských rodin, které žijí v České republice, se v posledních letech vrací do Vietnamu. Jsou to buď mladí lidé, kteří přijíždí hledat své kořeny, podívat se na zbytek svého příbuzenstva a ozkoušet si sami na svých česko-vietnamských tělech, nakolik jsou ještě Asiaté. Také ani není překvapivé to, že vidíme stoupající trend vietnamských investic, které pochází z České republiky. Prakticky každý rok tu otevírám několik investic českých občanů vietnamského původu a myslím si, že je to velmi dobře. Právě to buduje další mosty přátelství a poznání mezi národy.
Vážený pane, VietnamEuropa noviny česko-vietnamské komunity fungují již 15 let. Jak hodnotíte postavení VietnamEuropa a přínos novin českým lidem vietnamského původu?
Odpověď: Já vlastně ani nevím, jestli ještě nějaká jiná podobná tiskovina vůbec existuje. S vámi je vztah našeho zastupitelského úřadu nejužší a nejproduktivnější. Myslím si, že je hodně důležité, aby vietnamská komunita žijící v České republice se dokázala orientovat ve složitých problémech dnešního politického světa, aby prostě věděla to, co je cenného jak na Vietnamu, tak na České republice, aby si dokázala věci sama porovnávat a aby dokázala mít svůj vlastní informovaný názor na všechno, co je okolo ní, čemu vlastně musí každý den čelit a nebo s čím pracovat. Takže informace jsou tou úplně základní věcí, protože názor sice můžete mít, rozdíl ale mezi informovaným a neinformovaným názorem je jako rozdíl mezi dnem a nocí.
Chcete prostřednictvím vietnamských novin Europa něco sdílet?
Odpověď: Mám-li takto příležitost oslovit česko-vietnamskou a vietnamsko-českou komunitu, tak musím říct za sebe soukromě, za českého velvyslance, asi tohle: my jsme rádi, že jste námi. Pomozte nám, abychom byli víc sami sebou.
Implementační jednotka: VietnamEuropa Newspaper